dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • uczestnictwo w i prawo do filmowania trzech tańców, trzech różnych grup etnicznych, w tym jednego tańca zaliczanego do dziedzictwa kulturowego Wybrzeża Kości Słoniowej
 • objazd ponad 1700 kilometrów Wybrzeża Kości Słoniowej
 • słynne malunki z Korhogo
 • kultura subsaharyjska i najstarszy meczet Missiriba dawnego królewstwa Kong
 • neolityczno-modernistyczna ceramika Tano-Sakassou
 • wizyty w Katedrze Św. Pawła w Abidżanie i w największej na świecie bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju w Yamossoukro konsekrowanych przez Jana Pawła II
 • roztańczony Abidżan nocą, jedna z największych i bezpiecznych metropolii Afryki
 • odpoczynek w kurorcie Grand Bassam (UNESCO), plaże i delicje francuskiej i lokalnej kuchni

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – ABIDŻAN
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i odlot na Wybrzeże Kości Słoniowej do Abidżanu, z przesiadką w Paryżu lub innym porcie tranzytowym. Po przybyciu do Abidżanu, odprawa paszportowo-celna. Czekającym na nas busikiem tranzyt do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek. Jeżeli pora przybycia na to pozwoli, kolacja w lokalnej restauracyjce zwanej tutaj maqui, jeżeli będzie zbyt późno będziemy musieli zadowolić się kolacją zjedzoną na pokładzie samolotu. Hotel Palm Club Hotel 3* Premium /basen (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: Abidżan – ABENGOUROU
Rano po śniadaniu, wyjazd d- Abengourou. Po drodze przystanek w Aniassue. Droga wieżć będzie wśród tropikalnej roślinności. Po drodze liczne miasteczka. Abengourou, zwane miastem królewskim położone jest na wschodzie kraju w sąsiedztwie granicy z Ghaną. Tego dnia przewidziane są: wizyta w Pałacu Królewskim, zwiedzenie miasta, ewentualne zakupy pamiątek oraz uczestnictwo w pokazie tańca ludu Komian, spektakl – tańce i śpiew mają na celu przegonić zły los. Po pokazie powrót do hotelu. Kolacja w poleconej przez przewodnika restauracji. (215 km) Hotel Le Royaumme d Abengourou 3*/basen (wyżywienie: B/D)

3. DZIEŃ: Abengourou – BOUAKE
Po śniadaniu wyruszymy do Bouake. Po drodze kilka przystanków na odświeżenie się i ewentualny postój na obiad. Pod koniec drogi zaczniemy dostrzegać wpływ suchszego i cieplejszego klimatu na otaczającą roślinność. Na przedmieściach Bouake odwiedzimy miasteczko Katiola- słynącym z robionych tam garnków, wazonów, mis i wielu innych wyrabianych z gliny przedmiotów przez kobiety ludu Mangoro, co jest niezwykle rzadkie dla kultur afrykańskich, bo rzemiosłem i sztuką zwykli zajmować się mężczyźni. Następnie odwiedzimy wioskę Tano-Sakassou, w której wyrabia się w sposób tradycyjny-wzornictwo zachowane od wieków, niezwykle piękne ze względu na formę, często przez swój prymitywizm i prostotę – dzbany, dzbanki, wazy i wiele wyrobów użytkowych, w tym rzeźb niektóre przypominają kunsztem mistrzów czasów neolitu i znaną choćby z wykopalisk zachodniego Adriatyku tzw. ceramikę cardium czy impresso, polegającą na odciskaniu motywu zdobniczego upiększającego wyrób, najpierw muszlą Cardium Adule, następnie innymi rzeczami, które tworzyły powtarzający się wzór dekoracyjny. Prześledzimy cały proces produkcji, od oczyszczania gliny, mieszania z wodą, przechowywanie surowca w specjalnych warunkach, wysuszania na słońcu wstępnie gotowych wyrobów, aż po ich wypalanie. Wioska pracuje na zasadach spółdzielni, choć wiadome jest co i kto daną rzecz wykonał i kto, w przypadku sprzedaży otrzyma za nia pieniądze. Może wydawać się to niektórym dziwne, ale ta niewielka produkcja w większości sprzedawana jest do Włoch i USA – które doceniają te wyroby, traktując je jako wyroby sztuki, a nie jak prymitywne rzemiosło. Po południu udamy się już na drugie już oglądane przez nas na Wybrzeżu Kości Słoniowej, przedstawienie-taniec Dwóch Masek NGOLI TAMA (zaliczany do dziedzictwa kulturowego Wybrzeża Kości Słoniowej). Ngoli Tama jest świętą maską, taniec wykonywany jest przez plemię Wan należące do grupy etnicznej Gouro. Wanowie byli pierwszymi mieszkańcami Bouake-drugiego dzisiaj co do wielkości miasta Wybrzeża Kości Słoniowej. To oni stworzyli taniec NGOLI TAMA, który jest jednym z najstarszych tańców WKS-u, nazywany jest również przez Wanów Tańcem Smoka. Po spektaklu powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Nocleg (ok. 300 km). Hotel Mon Afrik 3* ( KLIMATYCZNY / BUNGALOWY ), basen. (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Bouake – KONG
Po śniadaniu wyjazd do miasta Kong. Przed wyjazdem, ewentualne ostatnie zakupy w hotelowym sklepiku lub też gdybyśmy chcieli powrót do Tano-Sakassou na ewentualne dodatkowe zakupy tej wspaniałej ceramiki. Po drodze chwile na postoje i sesje zdjęciowe, ewentualnie na szybki obiad. Po południu dotrzemy do Kong. Zakwaterowanie w hotelu a następnie zwiedzanie słynnego Meczetu w Kong, właściwie zwiedzenie dwóch meczetów – małego i dużego. Oba o drewnianym stelażu są konstrukcjami których podstawowym budulcem murów , ścian i stropu jest zwana jako banco – surowa ziemia zmieszana z gliną (ręcznie ugniatano kulki z ziemi połączonej z gliną, które łączono i wypełniano szkiet (drewniany/okrągłe pale) konstrukcyjny. Duży meczet Missiriba zbudowany prawdopodobnie w XVI lub XVII wieku. Mały w prawdopodobnie w tym samym czasie. Zapisy historyczne z 1711 roku mówią, że miasto Kong w tym czasie posiadało wiele meczetów w tym meczet Missiriba, który został zniszczony w 1897 przez samozwańczego przywódcę królewstwa Kong, Saory ego Toure (Imperium Wassoulou), walczącego z Francuzami, którzy przez ponad 20 lat starali się go schwytać i ujarzmić, zdaniem Francuzów, panującą w tym rejonie ich wpływów – rebelię. Ostatecznie Toure został pojmany przez Francuzów i wysłany na zsyłkę do Gabonu. Meczet odbudowano na początku XX wieku. Dzisiaj Kong zawdzięcza swoją sławę właśnie temu meczetowi – podobne konstrukcje obecne są w Mali i Burkinie Faso. Meczet Missiriba jest najbardziej wysuniętym na południe meczetem budowanym w taki sposób. Wieczorem czas wolny, kolacja. Nocleg.(ok.250 km) Hotel Auberge de Kong 2* (bungalowy) (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: Kong – KORHOGO
Po śniadaniu, czas w drogę. Na początku ponad 100 kilometrów drogą terenową, później powrócimy na asfaltową. Po dotarciu do Korhogo i zakwaterowaniu w hotelu oraz zjedzeniu obiadu rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Odwiedzimy wioskę Fakaha, słynną z malowanych tu na bawełnianych tkaninach wzorów – z jednej strony prymitywnych, z drugiej bardzo modernistycznych, bynajmniej nie negroidalnych w skojarzeniach odbiorcy, w których dominujące są motywy zwierzęce i roślinne. Zaznaczone prostymi, pełnymi profesjonalizmu płynnymi ruchami, malowane czarną farbą kontury elementów dekoracyjnych, mogą ożywić niejedno nowoczesne wnętrze europejskich pomieszczeń (tkaniny z Korhogo w internecie). Następnie odwiedzimy wioskę Kapele gdzie tworzy się różnobarwne koraliki, zwane tu perłami. Później w miejscowości Waraneenne prześledzimy poszczególne etapy produkcji tkanin. Cała wioska zaangażowana jest w produkcję, jej mieszkańcy pracują trochę na zasadach spółdzielni. Każdy jej mieszkaniec, jest włączony w jakich etap cyklu produkcyjnego. Pewne fragmenty produkcji zarezerwowane są dla mężczyn, pewne dla kobiet. Na miejscu można robić oczywiście zakupy. Samo Korhogo to miasto z bujna historią, założone zostało w XIII wieku i w przeszłości było stolicą Królewstwa ludu Senoufou. Udamy sie na miejscowy targ, gdzie chętni zakupią wspomniane wcześniej i słynne na całym świecie wśród znawców tkaniny z Korhogo, zarówno monochromatyczne jak i wypełnione kolorami. Tego dnia przygotowany będzie dla nas taniec masek ludu Senoufo stworzonego przed wiekami przez dzieci (oficjalne pochodzenie tańca). Pod wieczór powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.(ok.150 km.) (TANIEC BOLOYE) Hotel La Rose de Korhogo 3*PREMIUM/basen (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: Korhogo – YAMOUSSOUKRO
Po wczesnym śniadaniu, droga na południe kraju do Yamoussoukro, stolicy konstytucyjnej kraju. Miasto założone w 1909 roku słynie z wzorowanej na bazylice Św. Piotra w Rzymie, bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju, będącej największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce. Konsekrowana przez Jana Pawła II 10 września 1990 roku. Świątynia mierzy 158 m wysokości, a jej powierzchnia przekracza 30 tys. m2. Kościół może pomieścić do 10 tys.osób Tego dnia, poza zwiedzeniem bazyliki zobaczymy Wielki Meczet i jeżeli czas pozwoli odwiedzimy jezioro prezydenckie ,w którym żyją kajmany i krokodyle, które każdego dnia karmione są żywymi kurami, fragmentami krów, czy czasem kaczkami, ku uciesze zgromadzonych turystów. Następnie zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja w hotelu lub w jednej z lokalnych knajpek przy afrykańskiej muzyce.(ok. 340 km.) hotel KLAIHOUA 3* (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Yamoussoukro – GRAND BASSAM
Po śniadaniu droga do Abidżanu, największego miasta kraju, głównego ośrodka gospodarczego, naukowo-kulturalnego i turystycznego , do 1983 roku stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Tego dnia zrobimy objazd tej olbrzymiej metropolii afrykańskiej. Abidżan położony jest nad laguną Ebrie, która jest połączona z oceanem kanałem Vridi. Zwiedzimy dzielnice Plateau, Palmeraie, Cocody, handlowego Adjame. Często poszczególne dzielnice liczą ponad milion mieszkańców. W ciągu dnia chwila odpoczynku na obiad. Odwiedzimy futurystyczną katedrę św. Pawła, symbolu Abidżanu, konsakrowaną przez Jana Pawła II w 1985 roku, w czasie jego pielgrzymki do tego państwa. Następnie odwiedzimy Muzeum narodowe a następnie Wielki Targ Rękodzieł. Po południu przejazd do Grand Bassam (ok. 30 kilometrów), miejsca w którym spędzimy ostatnią noc i cały dzień na odpoczynku i plażowaniu (z Grand Bassam będziemy transferowani na lotnisko). Sama miejscowość Grand Bassam zachowała wiele postkolonialnych budowli, liczne są tu restauracje oferujące świeże owoce morza. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.(ok. 300 km.) Hotel La Madrague 3*/basen/plaża (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: Grand Bassam – Odlot do Europy
Po śniadaniu czas wolny, w godzinach późno popołudniowych (wieczorny odlot ok. 22.00), transfer na lotnisko. Hotel zapewni możliwość odświeżenia się przed podróżą (opłacone zostaną pokoje na kolejną noc, tak aby uczestnicy mogli odświeżyć się przed podróżą). Wyjazd na lotnisko. Odprawa paszportowo-celna, odlot do Europy z przesiadką na jednym z lotnisk tranzytowych.(ok.30 km) (wyżywienie: B/pozostałe na pokładzie samolotu)

9. DZIEŃ: WARSZAWA
Lądowanie w Warszawie w godzinach południowych. Pożegnanie się grupy. (wyżywienie: B/D)

CENA OBEJMUJE:

 • transfer z lotniska w Abidżanie do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu w Grand Bassam na lotnisko w dniu odlotu
 • śniadania w dniach: 2-8 razem 7 śniadań
 • opłaty związane z uczestnictwem w występach folklorystycznych (dz.2-3 i dz.5)
 • bilety wstępu wraz z wymaganymi przewodnikami do miejsc wymagających odpłatności wg.programu
 • noclegi w hotelach w dniach: dz.1-7 razem 7 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o większości z wymienionych hoteli na stronach Booking.com i TripAdvisor)
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie AXA/UNIQUA (KL, NNW, bagaż)

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa – Abidżan – Warszawa (średnio 2900-3200 pln) – płatne agentowi lotniczemu
 • usług zapewnionych przez Tour-Operatora na Wybrzeżu Kości Słoniowej (500€)

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Abidżanu – PAKIET 500€ za:

 • przejazd busem na trasie Abidżan-Abengourou-Bouake-Kong-Korhogo-Yamoussoukro-Abidżan-Grand Bassam
 • obiadokolacje w dniach: 2-7 razem 6 obiadokolacji
 • prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych (zgodnie z programem)
 • kierowcy/przewodników angielsko i francuskojęzycznych
 • nadzór logistyczny nad wyprawą
 • inne wymienione w programie

PONADTO do ceny wyprawy należy doliczyć:

 • ceny wiz: na Wybrzeże Kości Słoniowej (e-wiza). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne
 • zwyczajowe napiwki dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. – razem 40€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)
 • zwyczajowe napiwki dla ekip/kierowcy busa: Wybrzeże Kości Słoniowej ok. 100€ – w zależności od poziomu satysfakcji (od Grupy)
 • ewentualną dopłatę do pokoju jednoosobowego 380€ na całej trasie (dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 250€ – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL)
 • opłaty za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)
 • posiłki nie zawarte w programie wyprawy oraz napoje do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
 • wydatki własne
 • inne nie wymienionych w programie

WYMAGANE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE


UWAGI
Ponieważ na Wybrzeżu Kości Słoniowej, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL, ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Operatora.

W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy inną niedogodność.

Wszelkie ewentualne zmiany w programie dnia, nie wpłyną na program wycieczki, jako całości. Pewne zdarzenia jak gwałtowny deszcz, ewentualna awaria samochodu, czy inne zdarzenie losowe, jak awaria prądu, czy agregatu prądotwórczego, pęknięcie opony etc., które mogą spowodować pewne zakłócenie w planie dnia należy uwzględnić i traktować jako nieodłączną część przygody

Wynajęty transport samochód minibus Toyota Hiace do 6 osób + Pilot, od 7 osób + Pilot – bus osobowy. Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 10-15 lat. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest rozwinięta. Ludzie są przyjaźni a kuchnia przyzwoita, szczególnie nad oceanem wyśmienite są owoce morza. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy.


CENY na Wybrzeżu Kości Słoniowej

obiad – 3-6€/os.(na trasie przejazdu, w restauracjach w standardzie hotelowym 8-25€)

coca-cola w restauracji od 0,7-1,3€

piwo od 1-2,5€


GRUPA: 6-15 osób + Pilot