dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

WYPRAWA REALIZOWANA JUŻ OD 4 OSÓB!

Podczas wycieczki przejedziemy wzdłuż i wszerz główne wyspy archipelagu Wysp Owczych. Będziemy poruszać się malowniczymi, wysokogórskimi drogami i wąskimi tunelami przeszywającymi piętrzące się skały lub zanurzającymi się pod powierzchnię oceanu. Zatrzymamy się, by fotografować owce spacerujące pomiędzy tradycyjnymi domkami krytymi torfem. Zdobędziemy najwyższy szczyt archipelagu i nieraz zachwycimy się potężnymi klifami i błękitnymi fiordami. Wybierzemy się także na spektakularne, zamieszkałe przez tysiące maskonurów klify wyspy Mykines.

Przemierzymy helikopterem najbardziej malownicze trasy na Faroe, zjemy obiad w jedynej na wyspach restauracji z gwiazdką Michelin, przepłyniemy się superszybkimi pontonami RIB, a także przeżyjemy rejs do spektakularnych klifów Vestmanna i zakosztujemy jazdy konnej górskim szlakiem. Weźmiemy również udział w warsztatach kuchni farerskiej i zjemy tradycyjną kolację farerską na której królują dania z owoców morza i jagnięciny.

Wybierz termin

17000 PLN, terminy dowolne

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Przylot – wyspa Vagar – Eysturoy

Spotykamy się na lotnisku i z przesiadką w Kopenhadze lecimy na Wyspy Owcze – autonomiczne terytorium zamorskie Danii. Spoglądamy na archipelag Faroe z lotu ptaka i lądujemy na dawnym wojskowym lotnisku, które kiedyś było sercem bazy brytyjskiej Navy na wyspie Vágar. Najmłodszym tunelem na Wyspach Owczych przejeżdżamy do wyżynnej Gasadalur – wioski niczym książkowe Bullerbyn, w której żyje 17 mieszkańców, i która aż do 2003 roku była całkowicie odcięta od świata. W lokalnej kafejce zjemy przekąskę i wzmocnimy się kawą. Potem przespacerujemy się po osadzie, podziwiając tradycyjną farerską architekturę i zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego można napawać się obezwładniającym pięknem wodospadu Mulafossur, opadającego z wysokiego klifu wprost w ciemną toń Atlantyku. W drodze powrotnej zatrzymamy się na punkcie widokowym, skąd podziwiać można panoramę słynnych ze zdjęć na okładkach z folderów turystycznych bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Ruszamy do portu w Sørvágur, odwiedzimy też znanego z nordyckiej mitologii upiora Nixa, który strzeże jeziora Sørvágvatn. Następnie urządzimy plener fotograficzny w starej wiosce rybackiej, przy tradycyjnych farerskich domkach z dachami pokrytymi darnią, pomiędzy którymi spacerują owce. Przejedziemy przez pięknie położone nad jeziorem miasteczko Sandavágur i dotrzemy do miejsca, skąd roztacza się niezwykła panorama na mroczną Trøllkonufingur – skałę przypominającą szpon trollicy. Zjemy ciepły posiłek w Sandavágur i udamy się na zasłużony wypoczynek.

2. DZIEŃ: Wyspa Mykines – Vagar – Streymoy – Eysturoy

Z samego rana ruszamy na lotnisko w Vágar. To stąd – jeśli pogoda dopisze – polecimy helikopterem na Mykines – najdzikszą i najbardziej malowniczą z całego archipelagu Wysp Owczych. Na pokonanie dwukilometrowej trasy wiodącej do smukłej latarni morskiej mamy kilka godzin, ale nie będziemy się nudzić ani minuty. Stromą ścieżką, zabezpieczoną metalowymi poręczami, pokonamy kilkusetmetrowy klif. Potem przejdziemy przez wiszący most, pod którym często baraszkują foki, a w sezonie jest możliwość podglądania tysięcy par uroczych maskonurów. W wielu miejscach zatrzymamy się na sesję fotograficzną, bo to jeden z najpiękniejszych plenerów na świecie. W jedynej na wyspie restauracji skosztujemy słynnej zupy rybnej. Na helipadzie w sercu wioski z domami krytymi torfem wsiądziemy do helikoptera, by podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na strome klify wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Potem podoceanicznym tunelem dostaniemy się na wyspę Streymoy. Dotrzemy do Streymin – jedynego na świecie mostu samochodowego przerzuconego nad Atlantykiem, łączącego wyspy Streymoy i Eysturoy.

UWAGA! Rejsy na Mykines są zależne od niezwykle kapryśnej pogody Wysp Owczych. Jeżeli rejsy na Mykines będą odwołane, w zamian zaoferujemy Państwu spektakularny rejs na wyspę Kunoy ze słynną farerską syrenką.

3. DZIEŃ: Klify Vestmanna – wyspa Streymoy

Kolejny, pełen wrażeń dzień rozpoczynamy od pożywnego śniadania, a następnie jedziemy na wyspę Stremoy w kierunku portowej miejscowości Vestmanna. Tu wsiadamy na pokład statku i ruszamy na rejs na Klify Vestmanna. To najstarsza atrakcja turystyczna na wyspie – podróż po morskich jaskiniach, kluczenie w labiryncie wysokich na ponad 300 metrów pionowych ścian i obserwacja maskonurów, ostrygojadów, mew i petreli. Po dwugodzinnym rejsie wyruszamy na zwiedzanie wyspy Streymoy. Odwiedzimy Kollafjordur, spokojną osadę z z XIX-wiecznym drewnianym kościołem, a także Vi∂ Air – jedną z trzech na świecie zachowanych wiosek wielorybników. Będziemy podziwiać Fossa – największy na Wyspach Owczych, 140-metrowy, dwukaskadowy wodospad. W Haldórsvík zobaczymy unikalny oktagonalny kościół z 1856 roku i zatrzymamy się na posiłek. Wąska droga na szerokość jednego samochodu, która prowadzi miejscami nad przepaścią i wije się wzdłuż skalistego fiordu, doprowadzi nas do do Tjørnuvík – cichej wioski z biało-czarną plażą w spektakularnie położonej zatoce z widokiem na owiane legendą klify-trolle Risin i Kellingin. Wybierzemy się na trekking na punkt widokowy nad miasteczkiem, jednym z najstarszych szlaków, znanych Wikingom już ponad tysiąc lat temu. Po powrocie na wyspę Eysturoy przejedziemy widokową trasą przez góry aż do miejscowości Ei∂i. Stąd udamy się na spacer na szczytach klifów, w stronę spektakularnych skał, które według legendy są zaklętymi trollami, zaskoczonymi przez promienie słoneczne, gdy próbowały zaciągnąć Wyspy Owcze do swej rodzinnej Islandii. Po pełnym wrażeń dniu wrócimy na kolację i nocleg.

4. DZIEŃ: Wyspy Bor∂oy – Vi∂oy – Kunoy – Streymoy – Saksun

Tego dnia przejedziemy przez kilka wysp archipelagu, ale najpierw zagłębiamy się pod dno oceanu i dojeżdżamy na wyspę Bor∂oy. Pokonując kolejne tunele i groble przedostaniemy się na wyspę Vi∂oy. Spacerem udamy się do zatoki i kościółka w Vi∂arei∂i. Stąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na otwarty ocean. Żeby jednak docenić 750-metrowe klify otaczające Vi∂arei∂i, musimy wrócić na wyspę Bor∂oy i piękną trasą widokową, tuż nad falami Atlantyku, dotrzeć do wioski Muli. Stąd udamy się na trekking, by zobaczyć majestatyczną ścianę Ennibergu – jednego z najwyższych klifów na świecie. Kolejną wyspą z archipelagu, którą poznamy, jest prawie niezamieszkała Kunoy. Jeżeli pogoda pozwoli, to z Klaksvik udamy się na widokowy lot helikopterem do Tórshavn. W stolicy zjemy posiłek w jednej z najlepszych restauracji na archipelagu. Ze stolicy wracamy widokową trasą wiodącą przez górzyste serce wyspy Streymoy, przez najstarszy szlak handlowy na Wyspach Owczych. Na koniec dnia udamy się przepiękną, widokową trasą do spektakularnie położonej wioski Saksun. Odwiedzimy miejscowy kościółek i wybierzemy się na trekking, do malowniczej laguny, która w czasie odpływu niemal w całości wysycha, a gdy morze przybiera, pieści nasze oczy głębokim błękitem morskiej toni.

5. DZIEŃ: Tórshavn – Kirkjubour – rejs szybkimi pontonami RIB – przejażdżka konna po górach

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Tórshavn – stolicy Wysp Owczych. Zobaczymy tu fort obronny i przespacerujemy się do zabytkowej latarni morskiej. Zwiedzimy także zespół krytych darnią drewnianych budowli, które są siedzibą najwyższych władz i parlamentu. Tinganes zwołano po raz pierwszy już w 850 roku, gdy w większości krajów nowożytnej Europy idee demokracji i parlamentaryzmu nikomu jeszcze nie przychodziły do głowy. Promenadą pełną kawiarnianych ogródków przejdziemy przez port, do którego wpływają wielkie promy pasażerskie i przy odrobinie szczęścia zobaczymy słynną Norrönę – luksusowy prom atlantycki pływający na najdłuższej linii promowej świata. Odwiedzimy także katedrę Dómkirkjan z 1609 roku i słynny amfiteatr Trappan w którym mieszkańcy i turyści oglądają letnie koncerty. Tórshavn to jednak nie tylko pomniki historii, ale także rozrywka. W czasie wolnym będzie możliwość przespacerowania się głównym deptakiem handlowym Vaglið, odwiedzenia modnych restauracji i sklepów z tradycyjnym rękodziełem, a także nowoczesnych salonów skandynawskiego designe’u. Ale to nie koniec atrakcji. Czeka nas teraz rejs szybkimi łodziami RIB do klifów na wyspie Hestur. Po wycieczce zjemy obiad w jedynej restauracji na archipelagu z gwiazdką Michelin. Następnie zwiedzimy Kirkjubøur. Od wczesnego Średniowiecza było to najbardziej pożądane miejsce na całym archipelagu, bo układ prądów sprawiał, że morze wyrzucało tu na brzeg cenne pnie syberyjskich świerków. Na pozbawionych lasów wyspach, twarde drewno, które azjatyckie rzeki niosły do Oceanu Arktycznego i dalej dryfowało aż do Wysp Owczych – były ogromnym kapitałem. Nic dziwnego, że mieszkańcy Kirkjubøur uznawani byli za najbogatszych wyspiarzy. Spory majątek miał tu też kościół. W annałach zapisał się szczególnie XIV-wieczny biskup Erlendur, który uznał, że romańska katedra świętego Olafa nie odpowiada jego oczekiwaniom i postanowił wznieść pierwszą na Wyspach Owczych katedrę św. Magnusa w stylu gotyckim. Zobaczymy też najstarszy dom na Wyspach Owczych. Od 17 pokoleń w tym budynku mieszka rodzina Paturssonów, która otworzyła tu małe, prywatne muzeum. Potem ruszymy na przejażdżkę konną po malowniczych terenach z oszałamiającymi widokami (1,5 godziny, umiejętności jeździeckie nie są wymagane). Wracamy do pensjonatu widokową trasą wiodącą przez górzyste serce wyspy Streymoy, najstarszym szlakiem handlowym na Wyspach Owczych.

6. DZIEŃ: Slaettaratindur (najwyższy szczyt Wysp Owczych) – Gjogv – Runavik – tradycyjna kolacja farerska

Po śniadaniu, pełni werwy wyruszamy w góry, na Slaettaratindur – najwyższy szczyt Wysp Owczych (882 m. n.p.m.). Podejście stromą ścieżką zajmuje około godziny i wymaga nieco wysiłku. Ale w zamian możemy ogarnąć wzrokiem sporą część archipelagu. Widok jest niezrównany. Warto też się uważnie rozglądać, bo według legendy na płaskim wierzchołku – jak tłumaczy się nazwa Slaettaratindur, elfy ukrywały złoty skarb. Po zejściu, autem udajemy się wysokogórską trasą widokową do nadmorskiego miasteczka Gjogv. Główną atrakcją jest tu 200-metrowa gardziel skalistego wąwozu w samym sercu miasta. Miejsce jest niezwykle fotogeniczne. Kilka lat temu, na szczycie spektakularnego klifu postawiono ławeczkę Marii, na której przysiadła podczas zwiedzania Wysp Owczych duńska królowa. Wstąpimy na posiłek do lokalnej kawiarni, a następnie zwiedzimy miasteczko, które jest prawdziwą perłą wśród farerskich osad. Po niemal tygodniu wędrowania po Wyspach Owczych jesteśmy już gotowi, by wejść jeszcze głębiej w lokalną kulturę. Pojedziemy więc najpierw do Runaviku, by złożyć wizytę w tradycyjnym, rodzinnym sklepie z farerskimi swetrami. A następnie w weźmiemy udział w tradycyjnych warsztatach kulinarnych prowadzonych w języku polskim. Nauczymy się przyrządzać potrawy farerskie na bazie owoców morza i jagnięciny i wspólnie zjemy pożegnalną kolację farerską.

7. DZIEŃ: Vágar – jezioro Leitisvatn – powrót z Wysp Owczych

Po śniadaniu podoceanicznym tunelem udamy się na wyspę Vágar. Nad jeziorem Leitisvatn udamy się na ostatni na Wyspach Owczych trekking (2,5 godziny). Przemierzymy szlak prowadzący do urwistych klifów opadających z brzegu jeziora wprost do oceanu i zadumamy się nad surowym pięknem widowiskowego wodospadu Bøsdalafossur. Pełni niezapomnianych emocji i wrażeń wrócimy do Polski z przesiadką w Kopenhadze.

CENA OBEJMUJE:

 • Przelot z/na Wyspy Owcze z bagażem rejestrowanym i bagażem podręcznym
  Opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota-przewodnika, autora przewodników National Geographic
 • Wszystkie wymienione w programie atrakcje fakultatywne
 • Opłaty za muzea i rezerwaty
 • Opłaty za przeloty helikopterem i rejsy promowe
 • Noclegi w hotelach 3 i 4* w pokojach dwuosobowych
 • Pełne wyżywienie – śniadania i kolacje w miejscu zakwaterowania, obiady/przekąski na trasie
 • Warsztaty kulinarne i tradycyjną kolację farerską
 • Transfer z/na lotnisko w Vagar
 • Transport na wyspach samochodem osobowym lub busem (w zależności od liczby uczestników)
 • Ubezpieczenie komunikacyjne, opłaty drogowe, parkingowe, opłaty za podmorskie tunele
 • Ubezpieczenie turystyczne KL i NNW

CENA NIE OBEJMUJE: