dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Nusantara to dawna nazwa największego archipelagu świata, położonego między Azją i Australią. Obejmuje ponad 25 tysięcy tropikalnych wysp oraz wąski pas półwyspu Malezji. Jest to niepowtarzalna mieszanka krajobrazów, ludów, zwyczajów, wierzeń, kuchni i zabytków. Na początek wyprawy odwiedzimy nowoczesną stolicę Kuala Lumpur. Na Borneo – porośniętej tropikalnym lasem deszczowym najdzikszej wyspie świata poznamy najważniejsze parki narodowe chroniące tutejszą unikalną pierwotną dżunglę. Na naszej trasie znajdzie się też niewielkie i niezwykle bogate, rządzone przez sułtana, muzułmańskie państewko Brunei Darussalam. Prawdziwego wytchnienia pod koniec podróży będziemy szukać na słynących z turkusowej wody wspaniałych plażach Borneo. Ostatniego dnia naszej wyprawy odwiedzimy kosmopolityczne państwo-miasto Singapur.

 • Wspaniała przyroda wyspy Borneo
 • Nowoczesne metropolie — Kuala Lumpur i Singapur
 • Orientalna regionalna kuchnia
 • Canopy walk w koronach drzew
 • Wizyta w państwie sułtana — Brunei Darussalam
 • Ogromne jaskinie w PN Niah i Gunung Mulu
 • Bogactwo przyrodnicze PN Bako
 • Długie domy i potomkowie łowców głów
 • Wypoczynek i sporty wodne w Damai
 • Noclegi w hotelach i bungalowach w parkach narodowych

Wybierz termin

6880 PLN + 590 EUR

6880 PLN + 590 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Wylot do Malezji
Wylot z Warszawy do Kuala Lumpur.

2. DZIEŃ: Przylot do Malezji, odkrywanie Kuala Lumpur: bliźniacze wieże Petronas
Przylot do Kuala Lumpur – stolicy i największego miasta Malezji, spacer po centrum: staniemy pod bliźniaczymi wieżami Petronas (wysokość: 452 metry), które w latach 1998-2004 były najwyższym budynkiem świata. Architektura budynku odwołuje się do sztuki islamu – głównego wyznania mieszkańców Malezji. Nocleg w hotelu w Kuala Lumpur.

3. DZIEŃ: Kuala Lumpur: Chinatown oraz jaskinie Batu
Spacer po kolorowej i gwarnej dzielnicy Chinatown. Wycieczka przyrodnicza do jaskiń Batu, które są równocześnie miejscem kultu wyznawców hinduizmu. Nocleg w hotelu w Kuala Lumpur.

4. DZIEŃ: Podróż do Bandar Seri Begawan, spacer po mieście
Przejazd na lotnisko w Kuala Lumpur a następnie przelot na wyspę Borneo, do Bandar Seri Begawan, stolicy Brunei Darussalam – najstarszego w regionie sułtanatu. Spacer po stolicy Brunei, które jest jednym z najbogatszych krajów świata, ale równocześnie miejscem zaskakujących kontrastów. Zobaczymy wspaniały, śnieżnobiały meczet sułtana Omara Aleg Saifuddiena, wyjście do parku Tasek Lama oraz na wystawę kolekcji regaliów sułtana. Nocleg w hotelu w Bandar Seri Begawan.

5. DZIEŃ: Wycieczka po wodnej wiosce, podróż do Malezji, Wzgórza Lambir
Wycieczka przyrodnicza łodzią – wyjazd do ukrytego w dżungli miejsca, gdzie, przy odrobinie szczęścia, można obserwować m.in. nosacze, rejs do nazywanej “Wenecją Wschodu” dzielnicy starych domów zbudowanych na palach, Kampung Ayer, wizyta w domu prostych Brunejczyków. Przejazd do Malezji do Parku Narodowego Wzgórz Lambir, który na niemal 7 tysiącach hektarów chroni niezwykle różnorodny ekosystem pierwotnego lasu Borneo. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

6. DZIEŃ: Przejazd do Niah
Do południa dalsze wędrówki piesze po Parku Narodowym Wzgórz Lambir. Możliwość kąpieli pod wodospadem w środku lasu deszczowego. Przejazd do Parku Narodowego Niah. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

7. DZIEŃ: Jaskinie Niah
Pobyt i wycieczki piesze na terenie Parku Narodowego Niah ma obszarze którego odnaleziono datowane na około 40 tysięcy lat p.n.e. ślady aktywności człowieka, m.in. rysunki naskalne. Park ten chroni interesujący skrawek pierwotnego borneańskiego lasu deszczowego. Wycieczka piesza w dżungli, podziwianie ogromnych jaskiń. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

8. DZIEŃ: Przelot do Gunung Mulu
Przejazd na lotnisko i przelot do ukrytego pośród dżungli Gunung Mulu. Jest to jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na Borneo. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

9. DZIEŃ: Gunung Mulu: wyprawa do jaskiń
Pobyt na terenie wpisanego na Listę Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Gunung Mulu. Park położony jest w odizolowanej części Borneo, badanie tej części wyspy rozpoczęto dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Całodniowa wycieczka przyrodnicza: zwiedzanie najważniejszych jaskiń, w których żyje podobno ponad 3 miliony nietoperzy. Poznamy Jaskinię Jeleni oraz Jaskinię Langa. Wyprawa łodzią do Jaskini Wiatru i Jaskini Czystej Wody, w której znajdują się wspaniałe stalaktyty i stalagmity. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

10. DZIEŃ: Fakultatywnie Canopy walk w Gunung Mulu. Przelot do Kota Kinabalu, wyjście na nocny targ
Dla chętnych fakultatywnie (20 EUR) Canopy Walk w koronach drzew borneańskiej dżungli. Przejazd na lotnisko i wylot samolotem do Kota Kinabalu, stolicy prowincji Sabah. Wieczorem wyjście na bazar serwujący lokalne przysmaki. Nocleg w hotelu w Kota Kinabalu.

11. DZIEŃ: Całodniowa wycieczka do Parku Narodowego Tunku Abdula Rahmana, przelot do Kuching
Kilkugodzinna wycieczka do morskiego Parku Narodowego Tunku Abdula Rahmana, który chroni przyrodę pięciu niewielkich wysepek położonych na Morzu Południowochińskim: Sapi, Manukan i Mamutik. Rejs łodzią po malowniczych archipelagach, możliwość krótkich spacerów po dżungli na wyspach, odpoczynku na plaży lub pływania w wodach turkusowej laguny. Wieczorem przejazd na lotnisko, przelot do Kuching, stolicy prowincji Sarawak. Nocleg w hotelu w Kuching.

12. DZIEŃ: Ośrodek Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh, przeprawa do Bako
Wcześnie rano wyjazd do Ośrodka Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh. Popołudniu zwiedzanie Kuching, założonego przez sułtana miasta otoczonego bujną dżunglą lasów deszczowych. Spacer po malowniczym, zabytkowym centrum. Przejazd (autobusami a następnie łodziami) do Parku Narodowego Bako, który jest jednym z najciekawszych w całej Malezji. Żyją w nim m.in. zagrożone wyginięciem nosacze (występujące tylko na Borneo), makaki, grezy, olbrzymie warany, dzikie świnie brodate i wydry. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

13. DZIEŃ: Poznawanie Bako, popołudniu podróż do Damai
Dla chętnych wycieczki piesze w dżungli Bako, podczas których będzie można odkryć przyrodniczą różnorodność lasów deszczowych Borneo. Możliwość odpoczynku na plaży. Przejazd do cudownie położonej nadmorskiej miejscowości Damai, która rozlokowana jest u stóp świętej góry Santubong. Nocleg w bungalowach zbudowanych pośród drzew.

14. DZIEŃ: Damai: długie domy, wypoczynek i/lub sporty wodne
Wizyta w Wiosce Kulturowej Prowincji Sarawak – zapoznanie z bogactwem kultury zamieszkujących prowincję plemion, wizyta w tradycyjnych długich domach. Wypoczynek na pięknych plażach północno-zachodniego Borneo w miejscowości Damai. Relaks na rajskim wybrzeżu, możliwość sportów wodnych lub wycieczek po okolicznej dżungli. Nocleg w bungalowach zbudowanych pośród drzew.

15. DZIEŃ: Damai: wypoczynek i/lub sporty wodne
Drugi dzień przeznaczony na wypoczynek i/lub sporty wodne w Damai.

16. DZIEŃ: Przelot do Singapuru, spacer po mieście
Przejazd na lotnisko w Kuching, przelot do Singapuru, ultranowoczesnego państwa-miasta położonego na 63 tropikalnych wyspach. Wycieczka do dzielnicy Chinatown, miejsca osiedlania się pierwszych chińskich osadników (możliwość zakupu chińskiej herbaty i aromatycznych przypraw). Wizyta w meczecie, świątyni buddyjskiej oraz hinduskiej, położonych w bliskim sąsiedztwie. Spacer po dzielnicy Little India z wizytą w świątyni hinduskiej. Nocleg w Singapurze.

17. DZIEŃ: Dalsze zwiedzanie Singapuru, wieczorem wylot do Europy
Przejazd do dzielnicy biznesowej oraz spacer po starym brytyjskim dystrykcie z pomnikiem Rafflesa i statuą Merliona. Czas wolny na ostatnie zakupy lub przejazd na wyspę Sentoza z możliwością plażowania, dodatkowo odpłatnej wizyty w oceanarium. W godzinach wieczornych wylot samolotem do Europy.

18. DZIEŃ: Powrót do Polski
Przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

 • przeloty: Warszawa — Kuala Lumpur, Kuala Lumpur — Bandar Seri Begawan, Miri — Mulu, Mulu — Kota Kinabalu, Kota Kinabalu — Kuching, Kuching — Singapur, Singapur — Warszawa
 • zakwaterowanie: hotele 2/3* (pokoje 2 osobowe z łazienkami), bungalowy w parkach narodowych (pokoje 3-4 osobowe, łazienki wspólne)
 • wyżywienie: śniadania w hotelach
 • opiekę przewodnika

CENA NIE OBEJMUJE:

 • biletów wstępu i transportu lokalnego: autobusami, łodziami i taksówkami — 320 EUR
 • wyżywienia poza wymienionym w programie
 • zwyczajowe napiwki: ok. 50 EUR

Sarawak i Sabah: najdziksza dżungla świata

Borneo to trzecia, co do wielkości wyspa świata, ponad dwukrotnie większa od Polski. Jej najciekawszą częścią są należące do Malezji legendarne, dzikie prowincje Sarawak i Sabah. W gęstej dżungli spotkać można olbrzymie warany, nosorożce, słonie, nosacze, czy dzbaneczniki – mięsożerne rośliny. Właśnie tutaj każdego roku odkrywa się liczne, nierozpoznane jeszcze gatunki flory i fauny. W odciętych od świata wioskach tropikalnej dżungli wciąż żyją egzotyczne plemiona, mieszkające w słynnych długich domach. Te osiągające nawet kilkadziesiąt metrów długości domostwa są wykonane z bambusa i liści palmy. Ich mieszkańcy praktykują pradawny animizm i szamanizm, szczególnie popularne są tu również zbiorowe tańce. Podczas pobytu na Borneo odwiedzimy okolice Miri z parkami narodowymi Wzgórz Lambir i Niah oraz prawdziwy przyrodniczy cud, rezerwat UNESCO Mulu, położony w najdzikszej i najbardziej niedostępnej części wyspy. W rejon ten przedostać się można tylko drogą powietrzną. W okolicach Kota Kinabalu, stolicy prowincji Sabah (Borneo wschodnie) udamy się do Parku Narodowego Tunku Abdula Rahmana, obejmującego swym zasięgiem położone na Morzu Południowochińskim wyspy. W okolicach Kuching odwiedzimy parki narodowe Bako (gdzie na wolności żyją m. in. nosacze, makaki i warany). Udamy się również do ośrodka rehabilitacji orangutanów oraz wyjątkowej wioski u stóp góry Santubong, w której porównamy długie domy i kulturę różnych grup etnicznych zamieszkujących Sarawak.

Singapur i Kuala Lumpur

Singapur ma w sobie iskrę, dzięki której zajął niekwestionowane miejsce na azjatyckiej “liście przebojów”. “Miasto Lwa” fascynuje niezwykłą mieszanką etniczną, kulturową i religijną. To państwo-miasto położone jest na 63 wysepkach, ma cztery języki oficjalne, zamieszkuje go kilkadziesiąt grup etnicznych. Dzięki surowym przepisom nie dochodzi tu do konfliktów na tle etnicznym, czy religijnym a miasto słynie z czystości, bogactwa i wysokiego standardu życia. W Singapurze poznamy niezwykle klimatyczną, starą brytyjską dzielnicę kolonialną oraz dystrykty chiński i indyjski. Na Półwyspie Malajskim odwiedzimy Kuala Lumpur, nowoczesną malezyjską stolicę. Jest to miasto wielu pięknych ogrodów, w którym staniemy pod jednym z najwyższych budynków świata. Są nim wysokie na 452 metry bliźniacze wieże Petronas, jeden z cudów architektury współczesnej.

Brunei Darussalam: w państwie sułtana

Brunei Darussalam to niewielki sułtanat w północnej części Borneo, który dzięki wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego należy do najbogatszych krajów świata. Jest to państwo, które łączy tradycję i nowoczesność. Od wieków kraj jest rządzony przez ten sam ród, a obecny władca słynie nie tylko z upodobania do przepychu (jest jednym z najbogatszych ludzi świata), ale również z łaskawości: jeśli kogoś nie stać na podróż do Mekki – koszta pielgrzymki pokrywa sułtan! Większość kraju porasta dziewiczy las deszczowy, w którego środku znajduje się stolica tak egzotyczna, jak jej nazwa: Bandar Seri Begawan (w skrócie: BSB). W mieście tym odwiedzimy wspaniały, śnieżnobiały meczet sułtana Omara Alego Saifuddiena, kolekcję regaliów sułtana oraz przepłyniemy łodzią przez Kampung Ayer, dzielnicę starych domków wzniesionych na wodzie, nazywaną Wenecją Wschodu.

Kuching i rajskie plaże Borneo

Założone przez sułtana miasto Kuching to prawdziwa perełka Borneo, miejsce, gdzie stykają się kultury i religie a historia obecna jest na każdym kroku. Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową do unikalnych atrakcji przyrodniczych położonych w pobliżu: parku narodowego Bako oraz do ośrodka rehabilitacji orangutanów. Po eksploracji Kuching i okolicznych atrakcji przyrodniczych przeniesiemy się do nadmorskiej miejscowości Damai, gdzie, na najpiękniejszych plażach Borneo, spędzimy ostatnie trzy dni wyprawy. Damai skrywa liczne, otoczone szmaragdową wodą piaszczyste plaże, ale również strome, porośnięte tropikalnymi lasami deszczowymi góry, które zazwyczaj spowija delikatna mgiełka. Jest to idealne miejsce do nurkowania, wycieczek po dżungli, ale przede wszystkim do wspaniałego wypoczynku w atmosferze tropikalnych “wysp szczęśliwych”.