dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Cena: 5500 PLN + 3250 EUR za osobę.

Na tych, którzy zdecydują się na wyjazd do ojczyzny Czyngis-chana, czekają wyjątkowe widoki rozległych zielonych stepów, krystalicznie czystych jezior I rzek, wysokich, pokrytych śniegiem szczytów oraz złotych piasków pustyni Gobi. Pośród niezmierzonych przestrzeni, tak jak przed wiekami, stoją białe jurty oraz pasą się konie, wielbłądy I jaki. Niezapomnianym elementem podróży przez mongolskie bezdroża będą spotkania ze słynącymi z gościnności koczownikami, którzy żyją w pełnej harmonii z przyrodą.

* Bogactwo mongolskiej kultury

* Noclegi w tradycyjnych jurtach pod rozgwieżdżonym niebem

* Niezwykła gościnność nomadów, potomków dzielnych wojowników Czyngis-chana

* Miejsca szamańskiego kultu I kolorowe klasztory buddyzmu tybetańskiego

* Fascynująca archeologia I sztuka: starożytne rysunki naskalne, kopce, kamienni ludzie, pomniki jeleni I arcydzieła kultury lamajskiej

* Możliwość uczestniczenia w autentycznym seansie szamańskim

* Odwiedziny w kilku parkach narodowych I obszarach chronionych

* Smaczna mongolska kuchnia: pierożki buudz, placki gambir I chuuszuur, makaron cujwan, kumys I herbata maślana, znakomite sery

* Ułan Bator: pełna kontrastów stolica Mongolii, gdzie obok wojłokowych jurt zobaczymy klasztory lamajskie, socrealistyczne blokowiska I nowoczesne drapacze chmur

* Dziewicza pustynia Gobi: rezerwat Baga Gadzryn Czuluu, formacja skalna Cagaan Suwraga, wąwóz Jolyn Am, wydma Chongoryn Els, klify Bajandzag I klasztor przy oazie saksaułów nad rzeką Ongi

* Zielone stepy Changaju, wodospad na rzece Orchon, Karakorum I klasztory Töwchön, Szanch I Erdene Dzuu, gorące źródła w Cencher, wulkan Chorgo I jezioro Terchijn Cagaan

* Jezioro Chubsuguł: „błękitna perła Mongolii” I klasztor Amarbajasgalant

Pustynia Gobi
Podróżując w kierunku pustyni Gobi, mijać będziemy kolejne strefy roślinności – zielone stepy ustąpią z czasem półpustyni, która po kolejnych dziesiątkach kilometrów zamieni się w pustynię. Gobi nie jest bynajmniej monotonna: zobaczymy na niej malownicze skały rezerwatu Baga Gadzryn Czuluu, potężną formację przypominającą ruiny antycznej fortecy Cagaan Suwraga, zieloną oazę przy klasztorze nad rzeką Ongi, znane z odkryć paleontologów piaskowcowe klify Bajandzag, złociste piaski Chongoryn Els, oraz wysokogórski wąwóz Jolyn Am, na którego dnie nawet podczas letnich upałów utrzymuje się gruba warstwa lodu. Na Gobi żyje zaskakująco dużo zwierząt: wielbłądy baktriany, antylopy dżejran, kułany, argali (największa dzika owca świata), pantery śnieżne, świstaki I szczekuszki, prócz tego liczne gatunki ptaków.

Góry I wulkany Changaju: Karakorum I gorące źródła
Centralna część Mongolii to otoczone górami Changaj zielone stepy, na których pasą się liczne konie I jaki. U podnóży Changaju, nad rzeką Orchon powstało Karakorum – owiana legendami stolica wielkiego Imperium Mongolskiego. Po jego upadku I zniszczeniu na ruinach pałacu wielkich chanów wzniesiono Erdene Dzuu, zachowany do dziś najstarszy klasztor buddyjski Mongolii. Jego nazwa oznacza „Przybytek Drogocennych Klejnotów Buddy”. Powulkaniczne góry Changaj słyną z wielu, zarówno gorących, jak I zimnych źródeł wód o właściwościach leczniczych. Po trudach podróży na odcinku gobijskim miło będzie zakosztować błogiego wypoczynku, kąpieli oraz tradycyjnego masażu w ośrodku letniskowym w Cencher, w regionie nazywanym „mongolską Szwajcarią”. Pod koniec pobytu w środkowej Mongolii odwiedzimy malowniczy rejon Terchijn Cagaan Nuur, jeziora utworzonego w wyniku przegrodzenia górskiego potoku przez lawę wulkanu Chorgo.

Jezioro Chubsuguł: „błękitna perła Mongolii”
Jezioro Chubsuguł o powierzchni ponad 2700 kilometrów kwadratowych jest największym rezerwuarem słodkiej wody w Mongolii I drugim, po słonowodnym Uws, największym zbiornikiem kraju. Jest to jedno z najczystszych jezior świata, przejrzystość wody sięga w nim kilkudziesięciu metrów. Porośnięte syberyjską tajgą stoki okolicznych gór zamieszkuje wiele dzikich zwierząt: niedźwiedzie brunatne, rysie, dziki I wilki. Z dala od zgiełku cywilizacji przetrwała tu egzotyczna, licząca ledwie dwieście osób grupa etniczna Caatanów – hodowców renów, którzy mówią o sobie, iż są „ludźmi-reniferami”. W gęstych lasach nadchubsugulskiej tajgi, tak jak przed wiekami, szamani praktykują swe tajemnicze rytuały. Podczas ciemnej nocy odważni chętni będą mogli uczestniczyć w autentycznym rytuale szamańskim. Po odpoczynku nad jeziorem Chubsuguł wyruszymy do klasztoru Amarbajasgalant, który jest prawdziwą perłą azjatyckiej architektury.

Mongołowie I ich jurty
Tradycyjnym zajęciem Mongołów jest hodowla zwierząt I nadal wielu z nich prowadzi koczowniczy tryb życia zmieniając cztery razy do roku miejsce pobytu w poszukiwaniu najlepszych pastwisk dla swych zwierząt. Odwiecznym domostwem mongolskich nomadów jest ger, czyli wojłokowa jurta, składająca się z jednego pomieszczenia, w którym żyją wszyscy członkowie rodziny. Nie ma w niej miejsca na ściany I tajemnice. Mieszkańców jurt cechuje spokój, pogoda ducha, stoicyzm I optymizm. Mongolscy nomadzi słyną z przywiązania do tradycji I niezwykłej gościnności, przyjmując wędrowców tabakierką, kumysem, czy süütej caj – maślaną herbatą z dodatkiem mleka I soli. Podróżując przez Mongolię często będziemy mieszkać w kameralnych obozowiskach tradycyjnych jurt, zazwyczaj przy rodzinach nomadów.

W naszej ofercie również krótsza i dłuższa wyprawa do Mongolii:

 

Wybierz termin

5500 PLN + 3250 EUR

5500 PLN + 3250 EUR

5500 PLN + 3250 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Wylot do Mongolii
Spotkanie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Ułan Batoru.

2. DZIEŃ: Przylot do Mongolii, odkrywanie Ułan Batoru
Przylot do Ułan Batoru – stolicy Mongolii. Spacer po mieście: Aleja Pokoju (główna promenada kraju), zwiedzanie Placu Suche Batora, najważniejszego punktu miasta z budynkiem Parlamentu I pomnikami chanów: Czyngisa, Ugedeja i Kubiłaja oraz Suche Batora – bohatera rewolucji 1921 roku. Odkrywając Ułan Bator jako miasto kontrastów dotrzemy do pałacu będącego zimową rezydencją Bogd-chana, ostatniego mongolskiego monarchy i  przywódcy religijnego, zmarłego w 1924 roku. Koncert tradycyjnej muzyki z pokazem słynnego śpiewu alikwotowego (gardłowego), tzw. Chöömij (lista niematerialnego dziedzictwa UNESCO), pieśni długich, tańca i sztuki wyginania. Spacer po nowoczesnej dzielnicy biznesowej. Nocleg w hotelu.

3. DZIEŃ: Dalsze zwiedzanie Ułan Batoru I przejazd do Baga Gadzryn Czuluu
W porze porannych modlitw wizyta w klasztorze Gandan, najważniejszym ośrodku buddyzmu współczesnej Mongolii, gdzie zobaczymy 26-metrowy posąg Buddy. Zwiedzimy Muzeum Sztuki im. Dzanabadzara. Wyjazd mongolskimi bezdrożami w stronę Gobi. Przejazd przez zielone stepy do rezerwatu przyrody Baga Gadzryn Czuluu, który znajduje się na półpustyni: zobaczymy tu niezwykłe formacje skalne, niewielką jaskinię, źródełko oraz ruiny buddyjskiej świątyni. Zapoznanie z jurtową etykietą, nocleg w tradycyjnej mongolskiej jurcie.

4. DZIEŃ: Mongolia Południowa: Mandalgow’, Cagaan Suwraga I Dalandzadgad
Przejazd do Mandalgow’: stolicy ajmaku (prowincji), do formacji skalnej Cagaan Suwraga I do miasta Dalandzadgad. Na naszej trasie będziemy mijać jurty nomadów oraz rozległe pustynne przestrzenie. Nocleg w hotelu.

5. DZIEŃ: Mongolia Południowa: PN Gurwan Sajchan, wąwóz Jolyn Am, Bajandalaj I wydma Chongoryn Els
Przejazd do PN Gurwan Sajchan, dla chętnych trekking w wąwozie Jolyn Am. Żyją tu argali ałtajskie, koziorożce syberyjskie, orły i sępy. Przejazd na drugą stronę pasma Gurwan Sajchan do Chongoryn Els: najdłuższej, liczącej ponad 100 km długości i około 18 km szerokości, wędrującej wydmy Mongolii. Postój w somonie (osadzie) Bajandalaj, krótki spacer. Przejażdżka na wielbłądach. Wieczorem dla chętnych możliwość przechadzki po wydmie. Nocleg w jurcie.

6. DZIEŃ: Mongolia Południowa: Bulgan, oaza saksaułów Bajandzag I Płonące Klify, klasztor przy oazie nad rzeką Ongi
Przejazd do Bulgan (krótki spacer po osadzie) a następnie do oazy saksaułów Bajandzag. Zobaczymy Płonące Klify, przy których w 1924 roku ekspedycja paleontologów kierowana przez Roya Chapmana Andrewsa odkryła ogromne cmentarzysko dinozaurów. Przejazd do klasztoru przy oazie nad rzeką Ongi – niegdyś jednego z największych ośrodków buddyzmu na Gobi, gdzie zatrzymywali się pielgrzymi wędrujący z Mongolii do Tybetu, w 1905 roku miejsce to odwiedził XIII Dalajlama. Spacer po klasztornych ruinach: zobaczymy cudowne źródełko, odwiedzimy jedyną czynną świątynię oraz niewielkie muzeum. Nocleg w jurcie.

7. DZIEŃ: Przejazd do Chudżirt w Mongolii Środkowej
Opuszczamy Gobi wjeżdżając na zielone stepy środkowej Mongolii. Dotrzemy do osady Chudżirt w górach Changaju, jednego z najsłynniejszch uzdrowisk kraju. Nocleg w hotelu.

8. DZIEŃ: Mongolia Środkowa: Dolina Orchonu: klasztor Töwchön I wodospad Ulaan Cutgalan
Wycieczka po dolinie rzeki Orchon (lista UNESCO), gdzie chętni będą mogli wybrać się na wycieczkę pieszą do zbudowanego na skałach XVII-wiecznego klasztoru Töwchön (lista UNESCO), w którym mieszkał i tworzył Dzanabadzar, największy mongolski artysta, nazywany „Leonardem Da Vincim stepów”. Przejazd do wodospadu okresowego Ulaan Cutgalan. Powrót do Chudżirt, nocleg w hotelu.

9. DZIEŃ: Mongolia Środkowa: klasztor Szanch, Charchorin, Char Balgas I gorące źródła w Cencher
Przejazd do XVII-wiecznego klasztoru Szanch (lista UNESCO) a następnie do Charchorin (dawne Karakorum, lista UNESCO), założonej przez Ugedeja stolicy Imperium Mongolskiego. Na gruzach zniszczonego po upadku dynastii mongolskiej w Chinach miasta powstał klasztor Erdene Dzuu, jest on otoczony murem ze 108 stupami. Zwiedzanie świątyń, przejazd do Char Balgas (dawne Kara Balgasun, lista UNESCO), pochodzących z VIII wieku ruin stolicy imperium Ujgurów a następnie do pięknie położonej miejscowości uzdrowiskowej Cencher. Nocleg w jurcie.

10. DZIEŃ: Mongolia Środkowa: wypoczynek w Cencher
Wypoczynek w Cencher: kąpiele w źródłach, tradycyjny mongolski masaż i przejażdżka konna, czas wolny na spacery po urokliwej górskiej okolicy. Nocleg w jurcie.

11. DZIEŃ: Mongolia Środkowa: Cecerleg, przełom rzeki Czuluut, PN Terchijn Cagaan Nuur, wulkan Chorgo
Przejazd do Cecerleg, zwiedzanie Muzeum Etnograficznego. Podziwianie przełomu rzeki Czuluut, przejazd do PN Terchijn Cagaan Nuur, możliwość wejścia na krater wulkanu Chorgo I zobaczenia Jaskini Jednego Człowieka. Nocleg w jurcie na wysokości około 2100 m n.p.m.

12. DZIEŃ: Mongolia Środkowa: PN Terchijn Cagaan Nuur, Dżargalant
Rano czas wolny na wyprawy piesze I konne, ewentualnie fakultatywna (50 EUR/os.) wycieczka łódką po jeziorze. Przejazd do Dżargalant, nocleg w jurcie.

13. DZIEŃ: Mongolia Północna: Uuszigijn Öwört I przejazd nad Chubsuguł
Przejazd do Mongolii Północnej, gdzie zobaczymy stanowisko archeologiczne Uuszigijn Öwört, na którym znajduje się 14, datowanych na epokę brązu, kamiennych steli ozdobionych podobiznami jeleni. Wieczorem dotrzemy do miejscowości Chatgal, położonej nad Chubsugułem. Nocleg w jurcie.

14. DZIEŃ: Mongolia Północna: pobyt nad Chubsugułem
Pobyt nad Chubsugułem z programem poznawczym i wypoczynkowym. Jezioro należy do najpiękniejszych zakątków Mongolii. Rejs po Chubsugule oraz wycieczka samochodowa po jego zachodnim brzegu, spacery po tajdze i odwiedziny w miejscach szamańskiego kultu. Czas wolny na kąpiel w jeziorze oraz przejażdżki konne. Jeśli w okolicy będą w tym czasie przebywać Caatani (liczący około 200 osób lud pochodzenia tureckiego hodujący renifery I mieszkający w przypominających tipi namiotach), odwiedzimy ich osadę. Dla chętnych możliwość uczestnictwa w autentycznym seansie szamańskim. Nocleg w jurcie.

15. DZIEŃ: Mongolia Północna: pobyt nad Chubsugułem
Dzień wolny nad Chubsugułem, fakultatywnie (250 EUR/os.) około 6-godzinna wycieczka łódką do północnej części jeziora. Nocleg w jurcie.

16. DZIEŃ: Mongolia Północna: przejazd do doliny Selengi
Przejazd na wschód do doliny Selengi, największej rzeki Mongolii. Nocleg w hotelu.

17. DZIEŃ: Mongolia Północna: Erdenet, klasztor Amarbajasgalant I Darchan, powrót do Ułan Batoru
Przejazd do Erdenet, drugiego największego miasta Mongolii (krótki spacer po centrum) a następnie do klasztoru Amarbajasgalant, prawdziwej perły architektury azjatyckiej. Podróż do Darchan, trzeciego co do wielkości miasta Mongolii, wizyta w centrum. Wieczorem powrót do Ułan Batoru, możliwość zakupu pamiątek I odzieży z produkowanego w Mongolii kaszmiru. Nocleg w hotelu.

18. DZIEŃ: Powrót do Polski
Przejazd na lotnisko, wylot do Europy, przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • noclegi na całej trasie: hotele ¾* (pokoje 2-osobowe z łazienkami) I tradycyjne mongolskie jurty (jurty 2 I 3 osobowe, sanitariaty wspólne w oddzielnych budynkach)
  • śniadania każdego dnia (jest możliwość wykupu na całej trasie pakietu przekąski I kolacje, które są oparte na tradycyjnej kuchni mongolskiej, cena: 30 EUR/os./dzień)
  • opiekę polskojęzycznego przewodnika – mongolisty
  • transport na całej trasie I opłaty drogowe w Mongolii

 

CENA NIE OBEJMUJE:

  • biletu lotniczego Warszawa – Ułan Bator – Warszawa: ok. 5500-8000 PLN
  • biletów wstępu, atrakcji wymienionych w programie I napiwków: 650 EUR (wpłacane w Ułan Batorze)
  • ewentualnej dopłaty do pokoju 1 os. / jurty 1 os.: 950 EUR
  • ew. dopłaty do pokoju/jurty jednoosobowej: 600 EUR