dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

WYPRAWA TRAMPINGOWA DLA WYTRAWNYCH, ŻĄDNYCH PRZYGÓD PODRÓŻNIKÓW. 

Nubia: Nil, pustynia, piramidy, ludzie i wielbłądy

Sudan to jeden z ostatnich krajów na świecie wciąż nieodkrytych przez masową turystykę. Wbrew obiegowym opiniom, bezpieczny (olbrzymi północny i wschodni rejon tego kraju), przyjazny i niezmiernie ciekawy. 

Długie przejazdy, noclegi w namiotach (poza Chartumem), dziewicze, piękne krajobrazy, antyczne egipskie i meroickie świątynie, piramidy, spotkania z ludźmi i wielbłądami, wyśmienita kuchnia, niezwykły smak i aromat sudańskiej kawy oraz niezapomniane noce pod rozgwieżdżonym afrykańskim niebem – ta wyprawa na długo pozostanie w pamięci każdego, kto na nią wyruszy.

Wyprawa realizowana już od 6 osób.

Wybierz termin

3990 PLN + 2110 EUR

3990 PLN + 2110 EUR

3990 PLN + 2110 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: WYLOT Z WARSZAWY
Spotkanie grupy na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie i wylot do Chartumu.

2. DZIEŃ: CHARTUM – JEBEL El HOSH
Przylot do Chartumu w godzinach porannych. Przejazd nad brzeg Nilu Błękitnego do Blue Nile Sailing Club – krótki odpoczynek czas przeznaczony na odświeżenie po podróży. Był to klub żeglarski założony przez Anglików. Zachowały się tam stare żaglówki (wciąż na chodzie) oraz Melik – okręcik używany w trakcie Kampanii Sudańskiej w 1898-1899 przez armię Kitchenera. Po śniadaniu zwiedzanie pobliskiej Katedry Św. Mateusza oraz Cmentarza Żołnierzy Commonwealthu. Wyjazd na północ – ponad 250 km asfaltowej drogi. Nocleg, nocujemy w namiotach na pustyni w rejonie Jebel El Hosh.

3. DZIEŃ: JEBEL EL HOSH – KERMA
Śniadanie, następnie przejazd z Jebel El Hosh do Starej Dongoli – w VII-XIV stolicy chrześcijańskiego Królestwa Makuria. Zwiedzimy ruiny katedry i klasztoru. Następnie przemieszczamy się do Kerma – stolicy pierwszego Państwa Kusz. Początki państwowości królestwa Kerma to 2500 rok p.n.e. Upadek nastąpił w 1500 r. p.n.e. po ekspedycji faraona Totmesa I. Zwiedzimy Zachodnią Deffufa i Muzeum Cywilizacji Kerma. Kolacja i Nocleg w Tumbus.

4. DZIEŃ: SESIBI – SOLEB
Śniadanie, zwiedzanie pozostałości egipskiego kamieniołomu, spacer w okolicach Trzeciej Katarakty Nilowej. Przejazd do Delgo skąd przeprawimy się promem na zachodni brzeg Nilu. Zwiedzamy wybudowaną na polecenie Echnatona (Amenhotepa IV) świątynię Atona w Sesibi. Stąd udajemy się na nocleg w domu nubijskim niedaleko Soleb. Kolacja i Nocleg w Soleb.

5. DZIEŃ: SOLEB – WYSPA SAI
Śniadanie, zwiedzanie świątyni Amona w Soleb wybudowanej na polecenie Amenhotepa III oraz pozostałości świątyni w Sedeinga poświęconej małżonce tego faraona. Kolacja i nocleg – na wyspie Sai.

6. DZIEŃ: WYSPA SAI – JEBEL BARKAL
Śniadanie, zwiedzamy wyspę Sai (stanowiska archeologiczne, a także jedno z ostatnich miejsc w Sudanie, gdzie można spotkać krokodyle) – a następnie przejazd przez Dongolę aż do Karimy (starożytnej Napaty) do podnóża wzgórza Jebel Barkal. Jeśli czas nam pozwoli – zobaczymy zachód słońca ze wzgórza. Kolacja i nocleg w rejonie Jebel Barkal, z widokiem na piramidy.

7. DZIEŃ: KARIMA
Śniadanie. Tego dnia zwiedzamy okolice Karimy – drugiej po Kerma stolicy państwa Kusz. Pozostałości świątyni Amona w Jebel Barkal oraz nekropolie królewskie (piramidy) w El Kurru i Nuri. Nocleg w domu nubijskim w rejonie Karimy.

8. DZIEŃ: WYSPY AL KASINGER – PUSTYNIA BAYUDA
Śniadanie. Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę łodzią po Nilu w zielony (sic!) rejon wysp al Kasinger. Następnie jedziemy na wschód, w stronę Atbary. Nocleg w sercu pustyni Bayuda przy wygasłym wulkanie Hosh El Delan, “przedsionek diabła”.

9. DZIEŃ: MEROE
Śniadanie, Przejazd do Meroe. Okolice Meroe to tereny trzeciego państwa nubijskiego – Królestwa Meroe – okres pomiędzy III w p.n.e. i III n.e. Zwiedzanie kompleksu piramid. Nocujemy w bezpośrednim sąsiedztwie piramid.

10. DZIEŃ: SHENDI – NAGA
Śniadanie, ciąg dalszy zwiedzania piramid i pobliskich ruin Królewskiego Miasta. Następnie udajemy się do Shendi, a stamtąd do kompleksu świątynnego Naqa z czasów królestwa Meroe. Kolacja i nocleg przy świątyniach.

11. DZIEŃ: MUSAWWARAT ES – SUFRA – SZÓSTA KATARAKTA
Śniadanie, przejazd  do pobliskiego Musawwarat es-Sufra, tutaj będziemy mieli możliwość obejrzeć największy zachowany meroicki kompleks świątynny w Sudanie. Po południu – przejazd do Szóstej Katarakty na Nilu. Kolacja i nocleg.

12. DZIEŃ: CHARTUM
Śniadanie. Powrót do Chartumu. Zakwaterowanie w luksusowym 4* zabytkowym Grand Hotelu nad brzegiem Nilu. Zwiedzanie pobliskiego Muzeum Narodowego z imponującymi zbiorami. Wizyta u zbiegu Nilów Błękitnego i Białego.

13. DZIEŃ: CHARTUM
Śniadanie. Omdurman – wizyta na suku, Muzeum Kalifa Abdullahiego oraz Grobowiec Mahdiego postacie znane z powieści Henryka Sienkiewicza “W pustyni i w puszczy”. O zachodzie słońca będziemy oglądać obrzędy Sufi przy grobie Szejka Hamad al Nil.

14. DZIEŃ: CHARTUM – WYLOT DO WARSZAWY
Śniadanie. Zwiedzanie miasta: spacer po centrum Chartumu (w trakcie którego zobaczymy m.in. Suk Arabski oraz Wielki Meczet z zewnątrz), w miarę możliwości – Republican Palace Museum (muzeum historii współczesnego Sudanu), Wyspa Tuti. Obiad pożegnalny, czas wolny, w nocy transfer na lotnisko.

15. DZIEŃ: WARSZAWA
Przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • przelot międzynarodowy na trasie Warszawa – Chartum – Warszawa (z przesiadką)
  • zakwaterowanie w namiotach i domach nubijskich, w Chartumie w hotelu 4*
  • śniadania, lunche i kolacje w dniach 2-13
  • transport mikrobusami i 4×4
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • opiekę polskojęzycznego pilota na całej trasie oraz  anglojęzycznego przewodnika lokalnego
  • pozwolenie na fotografowanie
  • ubezpieczenie (KL, NNW i bagaż)

 

CENA NIE OBEJMUJE: