dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wyprawa realizowana już od 6 osób.

Dla prawdziwych, żądnych przygód podróżników – noclegi w namiotach i domach nubijskich (poza Chartumem) – Dongola – Napata – Meroe – ludzie i wielbłądy – Nil i katarakty – piramidy i świątynie – derwisze sufi – starochrześcijańskie klasztory – „W pustyni i w puszczy” – niezapomniane noce na pustyni pod rozgwieżdżonym afrykańskim niebem

Wybierz termin

3990 PLN + 2410 EUR

3990 PLN + 2410 EUR

3990 PLN + 2410 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: WYLOT Z WARSZAWY
Spotkanie grupy na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, przelot do Chartumu.

2. DZIEŃ: CHARTUM JEBEL EL HOSH
Przylot do Chartumu w godzinach porannych. Udajemy się do Blue Nile Sailing Club nad brzegiem Nilu Błekitnego. BNSC to klub żeglarski założony przez Anglików w czasach kolonialnych obecnie popularny wśród sudańskiej klasy średniej. Zachowały się tu stare żaglówki (wciąż na chodzie) oraz stojący na brzegu Melik jedna z kanonierek używanych w trakcie Kampanii Sudańskiej w 1898 r. przez armię Kitchenera. Krótki odpoczynek z możliwością skorzystania z prysznica. Po śniadaniu zwiedzanie pobliskiej katolickiej Katedry Św. Mateusza oraz Cmentarza Żołnierzy Commonwealthu. Wyjazd na północ ponad 250 km asfaltowej drogi. Nocleg w namiotach na pustyni w rejonie Jebel El Hosh.

3. DZIEŃ: JEBEL EL HOSH STARA DONGOLA  KERMA
Przejazd z Jebel El Hosh do Starej Dongoli – w wiekach VII-XIV stolicy chrześcijańskiego Królestwa Makuria. Zwiedzimy ruiny katedry i klasztoru. Następnie przemieszczamy się do Kerma – stolicy pierwszego państwa Kusz. Początki królestwa Kerma to 2500 r. p.n.e. Upadek nastąpił w 1500 r. p.n.e. po ekspedycji egipskiego faraona Totmesa I. Zwiedzimy Zachodnią Deffufę i Muzeum Cywilizacji Kerma. Kolacja i Nocleg w Tubus.

4. DZIEŃ: TUMBUS – SESIBI – SOLEB
Zwiedzanie pozostałości egipskiego kamieniołomu, spacer w okolicach Trzeciej Katarakty Nilowej. Przejazd do Delgo skąd przeprawimy się promem na zachodni brzeg Nilu. Zwiedzamy wybudowaną na polecenie Echnatona (Amenhotepa IV) świątynię Atona w Sesibi Stąd udajemy się na nocleg w domu nubijskim niedaleko Soleb. Kolacja i nocleg w Soleb (dom nubijski).

5. DZIEŃ: SOLEB – WYSPA SAI
Zwiedzanie świątyni Amona w Soleb wybudowanej na polecenie Amenhotepa III oraz pozostałości świątyni w Sedeinga poświęconej małżonce tego faraona. Kolacja i nocleg – na wyspie Sai (namioty).

6. DZIEŃ: WYSPA SAI JEBEL BARKAL
Zwiedzamy wyspę Sai (stanowiska archeologiczne, a także jedno z ostatnich miejsc w Sudanie gdzie można spotkać krokodyle) – a następnie przez Dongolę jedziemy aż do Karimy (starożytnej Napaty) do podnóża wzgórza Jebel Barkal. Jeśli czas nam pozwoli – zobaczymy zachód słońca ze wzgórza. Kolacja i nocleg (namioty) w rejonie Jebel Barkal, z widokiem na piramidy.

7. DZIEŃ: KARIMA
Napata – założona przez egipskiego faraona Totmesa III w XV w. p.n.e., później pomiędzy VII w. p.n.e. a VI w. p.n.e. była stolicą drugiego (po Kerma) państwa Kusz. Zwiedzamy pozostałości świątyni Amona przy Jebel Barkal oraz nekropolie królewskie (piramidy) w El Kurru oraz Nuri. Nocleg w domu nubijskim.

8. DZIEŃ: WYSPY AL KASINGER PUSTYNIA BAYUDA
Przed południem wybierzemy się na wycieczkę łodzią po Nilu, w zielony (sic!) rejon wysp al Kasinger. Następnie jedziemy na wschód, w stronę Atbary. Nocleg w sercu pustyni Bayuda, przy wygasłym wulkanie Hosh El Delan (arab. przedsionek diabła) w namiotach.

9. DZIEŃ: MEROE
Przejazd w okolice Meroe. To tereny trzeciego państwa nubijskiego Królestwa Meroe okres pomiędzy VI w. p.n.e. a IV n.e. Meroe porównywano do cywilizacji starożytnej Grecji. Zwiedzanie kompleksu piramid (naliczono ich tu około 200). Nocujemy w bezpośrednim sąsiedztwie piramid (namioty).

10. DZIEŃ: MEROE  SHENDI  NAGA
Ciąg dalszy zwiedzania piramid i pobliskich ruin Królewskiego Miasta Meroe. Następnie przez Shendi udajemy się do kompleksu świątynnego Naga z czasów królestwa Meroe. Kolacja i nocleg przy świątyniach (namioty).

11. DZIEŃ: MUSAWWARAT ES-SUFRA SZÓSTA KATARAKTA
Przejazd do pobliskiego Musawwarat es-Sufra, gdzie zobaczymy największy zachowany meroicki kompleks świątynny w Sudanie. Po południu przejazd do Szóstej Katarakty na Nilu. Kolacja i nocleg (namioty).

12. DZIEŃ: CHARTUM
Powrót do Chartumu. Zakwaterowanie w luksusowym zabytkowym Grand Hotelu nad brzegiem Nilu. Zwiedzanie pobliskiego Muzeum Narodowego z imponującymi zbiorami (m.in. tzw. Freski z Faras oraz kompletne antyczne świątynie przeniesione tu z terenów zalanych przez Jezioro Nassera). Wizyta u zbiegu Nilów Błękitnego i Białego. Nocleg w Grand Hotelu.

13. DZIEŃ: OMDURMAN
Omdurman wizyta na suku. Dom Kalifa Abdullahiego (obecnie muzeum historii mahdyzmu) i Grobowiec Mahdiego (tak, to te postaci znane z „W pustyni i w puszczy”), O zachodzie słońca będziemy oglądać zikr obrzędy derwiszy Sufi przy grobie Szejka Hamad al Nil. Nocleg w Grand Hotelu.

14. DZIEŃ: CHARTUM
Spacer po centrum Chartumu w trakcie którego zobaczymy m.in. Souk Arabi  oraz Wielki Meczet (z  zewnątrz), czas wolny. Jeśli się uda odwiedzimy Republican Palace Museum (muzeum historii współczesnego Sudanu), Wyspę Tuti (i jeszcze coś, jeśli zdążymy). Obiad pożegnalny, w nocy transfer na lotnisko.

15. DZIEŃ: POWRÓT
Przylot do Polski.

CENA OBEJMUJE:

  • Przelot na trasie Warszawa – Chartum – Warszawa
  • Zakwaterowanie w namiotach i domach nubijskich, w Chartumie w hotelu ****
  • Śniadania, lunche i kolacje w dniach 2-13
  • Transport mikrobusami i samochodami 4×4
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opiekę pilota B.P Opal Travel na całej trasie oraz przewodnika lokalnego anglojęzycznego 
  • Pozwolenie na fotografowanie
  • Ubezpieczenie KL, NW

 

CENA NIE OBEJMUJE: