dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wyprawa realizowana od 2 osób, cena na zapytanie.

 

  • noclegi w królewskim stylu
  • magiczne wrzosowiska w pełni kwitnienia
  • degustacja whisky
  • słynne jeziora – Loch Lomond i Loch Ness
  • Edynburg – jedno z najpiękniejszych miast Europy

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: WARSZAWA – EDYNBURG
Wylot z Warszawy do Edynburga. Powitanie na lotnisku. Przejazd do miasta, a następnie wycieczka panoramiczna. Edynburg jest stolicą Szkocji i jednym z najpiękniejszych miast Europy, leżącym pomiędzy skalistymi wzgórzami, z których rozciąga się widok na morze. Jest to miasto z charakterem – czar szkockiej stolicy czeka na nas w licznych zakamarkach i uliczkach miasta. Centrum Edynburga dzieli się na Stare i Nowe Miasto – obie części zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 r. The Royal Mile („Królewska Mila’’) jest główną arterią Starego Miasta i łączy Zamek Edynburski z Pałacem Holyrood, oficjalną rezydencją Brytyjskiej Królowej w Szkocji. Wąskie uliczki i archaiczna architektura Starego Miasta kontrastuje z szerokimi alejami i okazałymi budynkami na Nowym Mieście. Odwiedziny w Zamku Edynburskim, który dominuje nie tylko w krajobrazie Edynburga, ale też w historii Szkocji. Przejazd do hotelu na nocleg.

2. DZIEŃ: DUMFRIES HOUSE – AD RATTRAY – ZAMEK GLENAPP
Dziś po śniadaniu wyjedziemy z Edynburga w kierunku Ayrshire. Nasz pierwszy przystanek to posiadłość Dumfries House. Ocalony interwencją Księcia Walii w 2007, Dumfries House łączy w sobie architekturę Roberta Adama z meblami Thomasa Chippendale’a oraz wiodących XVIII-wiecznych szkockich stolarzy. Dom i oryginalne umeblowanie, które stanowi niemal 10% istniejących na świecie dzieł Chippendale’a, są jednym z najważniejszych pomników szkockiego Oświecenia. Wycieczka pod przewodnictwem miejscowego eksperta, by podziwiać splendor i wspaniałe wnętrza tej XVIII-wiecznej posiadłości. Ruszamy dalej w drogę, by odkryć prawdziwą twarz szkockiej whisky. W AD Rattray Whisky Experience dowiemy się, w jaki sposób whisky powstaje oraz jak, z upływem czasu, dojrzewa i nabiera indywidualnego smaku i charakteru. Podczas sesji degustacyjnej zostanie nam oddany na wyłączność Tasting Room, gdzie zasiądziemy wokół pięknego, zabytkowego stołu, a gospodarz poprowadzi nas przez krainę smaków wybranych specjalnie dla nas gatunków whisky. Po wizycie wyruszamy do zamku Glenapp, gdzie spędzimy noc. Usytuowany na 36 akrach terenów zielonych, Glenapp Castle to datujący się na 1870 szkocki zamek w stylu baronialnym. Obecnie znajduje się tu iście królewski hotel z tradycyjnie urządzonymi pokojami, z których każdy został indywidualnie zaprojektowany i umeblowany zabytkowymi meblami. W niektórych pokojach znajdziemy działające kominki, zaś apartamenty oferują wspaniały widok na pobliskie morze.

3. DZIEŃ: PARK NARODOWY TROSSACHS – GLENCOE – INVERLOCHY CASTLE
Dziś po śniadaniu wyruszamy na północ. Po drodze zatrzymamy się w malowniczej wiosce Luss w Parku Narodowym Trossachs i zobaczymy słynne jezioro Loch Lomond, które uznawane jest przez Szkotów za najpiękniejsze jezioro w kraju. Swoją sławą przyćmiewa nawet bardziej znane poza Szkocją Loch Ness razem ze swoim legendarnym potworem Nessie. Zapewne dlatego, że z jeziorem wiąże się ciekawa historia związana z whisky, co dla Szkotów jest ważniejsze niż mitologiczne bestie. O tej porze roku mamy również szansę zobaczyć piękne wrzosowiska w pełni kwitnienia. Nasz następny przystanek to dolina Glencoe – urzekająca niezwykłym krajobrazem o każdej porze roku. Glencoe w języku gaelickim oznacza ‘Dolina Łez’, co ma związek z krwawymi wydarzeniami w przeszłości. Glencoe ma opinię jednej z najbardziej malowniczych dolin w Szkocji. Jej urok został także doceniony przez filmowców. Dolinę pokazano w filmie „Harry Potter i więzień Azkabanu” oraz w przygodach Jamesa Bonda „Skyfall”. Okazja do zdjęć zapewniona. Kontynuujemy podróż do zamku Inverlochy, gdzie spędzimy noc. Luksusowy hotel Inverlochy Castle położony jest pośród pięknych krajobrazów szkockiego regionu West Highlands. Ten wielokrotnie nagradzany hotel i restauracja mieszczą się w budynku z XIX wieku i otoczone są bujną zielenią drzew iglastych oraz błękitem pobliskiego jeziora. Wszystkie pokoje są luksusowo urządzone w indywidualnym stylu, zaś z okien pokoi roztacza się piękny widok na góry. Hotelowa restauracja, która cieszy się międzynarodową renomą, zaprasza na specjały nowoczesnej kuchni brytyjskiej. Lokal ten jest polecany przez najbardziej wpływowe przewodniki kulinarne.

4. DZIEŃ: GLENFINNAN – WYSPA SKYE – THE FAIRY POOLS – TALISKER DISTILLERY – ZAMEK EILEAN DONAN
Dziś po śniadaniu wyprawimy się na wyspę Skye. Po drodze zobaczymy słynny wiadukt Glenfinnan, a jeśli dopisze nam szczęście – być może ujrzymy przejeżdżający nim parowóz. Widok ten może wydać się Państwu znajomy – to za sprawą filmów o przygodach Harry’ego Pottera, w których właśnie po tym wiadukcie przejeżdża słynny Hogwarts Express. Następnie czeka nas przeprawa promem na wyspę Skye. Jednym z niezapomnianych widoków na wyspie Skye są The Fairy Pools, piękne naturalne wodospady i baseny z krystalicznie czystą wodą. Przyciągają one co roku tysiące turystów z całego świata, a ci najodporniejsi na niskie temperatury mogą tu spróbować własnych sił w pływaniu w lodowatej wodzie. Mniej żądni adrenaliny zwiedzający mają tu zapewnioną doskonałą okazję do zdjęć. Przejeżdżając przez malownicze wrzosowiska udajemy się do następnego punktu naszego programu – destylarni Talisker. Nasz następny przystanek to destylarnia whisky Talisker – jedyna destylarnia na wyspie Skye, usadowiona na brzegu jeziora Loch Harport, z widokiem na dramatyczne wzgórza Cuillins. Talisker to wyjątkowa whisky o lekko torfowym, przydymionym posmaku. Czeka nas wycieczka po  destylarni zakończona degustacją tego wyjątkowego trunku. Opuszczamy wyspę Skye jadąc mostem Skye Bridge i zatrzymujemy się przy zamku Eilean Donan. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawanych zamków w Szkocji, a jego podobizna widnieje prawdopodobnie na większej liczbie kalendarzy, niż zdjęcie jakiegokolwiek innego zamku. Bez cienia przesady można powiedzieć, że jest on ikoną Szkocji. Powracamy na noc do Inverlochy Castle.

5. DZIEŃ: LOCH NESS – KANAŁ KALEDOŃSKI – ZAMEK URQUHART – INVERNESS
Dziś czeka nas wyprawa do słynnego Loch Ness, zaś po drodze zatrzymamy się przy malowniczym Kanale Kaledońskim, czyli drodze wodnej łączącej zatokę Moray Firth na Morzu Północnym z zatoką Firth of Lorne na Oceanie Atlantyckim. Ten zaprojektowany w 1773 r. Przez J. Watta i zbudowany w latach 1803-1822 przez T. Telforda kanał o łącznej długości 95 km ma obecnie przede wszystkim duże znaczenie turystyczne, a oczy żeglarzy cieszą niesamowite widoki po obu stronach kanału. Wyruszamy dalej i zatrzymujemy się w Fort Augustus na południowym krańcu słynnego na cały świat jeziora Loch Ness, a następnie odwiedzamy leżący na brzegu jeziora zamek Urquhart. Zamek Urquhart to romantyczna ruina na zachodnim brzegu Loch Ness. Mówi się, że najsłynniejszy potwór tej krainy – Nessie – zamieszkuje grotę pod zamkiem. Legenda ta, piękne widoki i urok samej ruiny przyciągają tutaj od wielu lat rzesze turystów. Choć do naszych czasów zachowały się jedynie ruiny, zamek ten w okresie średniowiecza był jednym z największych w całej Szkocji, a jego historia sięga XVIII wieku. Ostatnim zaś gościem tej budowli był mały garnizon protestancki podczas rewolucji jakobińskiej, który, aby zamek nie dostał się w ręce wroga, wysadził go w powietrze. Po wizycie w zamku kontynuujemy podróż na północ – do Inverness. Inverness to jedno z siedmiu szkockich miast. Położone jest na południu regionu Highlands, na brzegu rzeki Ness. Przyozdobione różowymi blankami zamku niczym koroną i obficie udekorowane kwiatami, Inverness jest kwitnącym miastem z bogactwem miejsc do odwiedzenia i zobaczenia. Na Starym Mieście znajdziemy wiele zabytkowych budynków, które możemy podziwiać przy okazji zaglądania do lokalnych sklepów. Samo miasto jest niewielkie, zwarte i łatwe w nawigacji. Po panoramicznej wycieczce po mieście – powrót do hotelu.

6. DZIEŃ: HOUSE OF BRUAR – ZAMEK BLAIR – DUNKELD HERMITAGE – THE FORTH ROAD BRIDGE – EDYNBURG
Dziś po śniadaniu wymeldowujemy się z hotelu i ruszamy w podróż powrotną do Edynburga. Po drodze zatrzymujemy się w House of Bruar – domu handlowym specjalizującym się w praktycznej i funkcjonalnej, a zarazem pięknej odzieży z naturalnych włókien o barwach inspirowanych szkockim krajobrazem. Znajdziemy tu także wiele innych sklepów, na przykład wędkarski czy z produktami do domu i ogrodu. Są tu również doskonale zaopatrzone delikatesy oraz galeria sztuki, mająca w ofercie współczesne obrazy o tematyce wiejskiej, autorstwa ponad 80 brytyjskich artystów. Nasz kolejny przystanek to zamek Blair, posiadłość należąca do rodu Murray – książąt Hrabstwa Atholl. Obecny właściciel zamku jest posiadaczem jedynej prywatnej armii w Europie! Blair Castle jest obecnie jednym z największych pałaców na terenie Szkocji. Wiele zamkowych pomieszczeń wyposażonych jest w cenne, obrazy, meble i hafty gromadzone tu od pokoleń. Wewnątrz posiadłości znajduje się muzeum, które oferuje zwiedzanie pomieszczeń zamku pełnych kolekcji broni, trofeów zwierząt, a także pamiątek związanych z rodem Murray’ów. W sumie w skład Blair Castle wchodzi 30 pokoi i w każdym można znaleźć coś wartego obejrzenia. Po wizycie w zamku jedziemy do Dunkeld, skąd udajemy się na spacer do pobliskiej pustelni. Obiekt ten został stworzony w XVIII wieku jako część posiadłości Dunkeld House i stanowi jeden z najbardziej ozdobnych budynków ogrodowych w Szkocji. Posiada on przeszklony balkon, z którego odwiedzający mogą podziwiać grzmiący tuż poniżej wodospad. Ruszamy dalej w drogę. Jedziemy do Edynburga, zatrzymując się po drodze w miasteczku rybackim South Queensferry, by zobaczyć imponującą konstrukcję żelazną – most kolejowy zawieszony nad rzeką Forth, który kiedyś był najdłuższym mostem tego typu na świecie. Obiekt ten został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na pewno jest więc wart kilku zdjęć! Do „kolekcji’’ mostów na zatoce Firth of Forth dołączył niedawno kolejny – otwarty w 2017 roku most Queensferry Crossing. Ten podwieszany most jest najnowszą chlubą Szkocji. Zakwaterowanie w Edynburgu.

OPCJONALNIE: Wieczorem proponujemy kolację połączoną z degustacją szkockiej whisky poprowadzoną przez doświadczonego ambasadora ze stowarzyszenia The Scotch Malt Whisky Society. To wyjątkowe stowarzyszenie, butelkujące jedne z najlepszych i najrzadszych whisky na świecie posiada niezwykłą ofertę whisky pochodzącej z pojedynczego słodu i pojedynczych beczek (single cask single malt whisky). Ponieważ wszystkie butelki dostępne są jedynie w takiej ilości, jaka została „zlana” z konkretnej beczki, smak raz opróżnionej i wypitej zawartości każdej beczki ginie na zawsze, pozostając jedynie w pamięci tych, którzy mieli szansę jej skosztować! Czyni to degustację jeszcze bardziej ekscytującą, pozwalając członkom stowarzyszenia poczuć się bardzo wyjątkowo.

7. DZIEŃ: PAŁAC HOLYROOD – ROYAL MILE
Dziś po śniadaniu proponujemy wycieczkę po Pałacu Holyrood. Jest on oficjalną rezydencją monarchy Wielkiej Brytanii w Szkocji. Pałac stoi u dołu Royal Mile w Edynburgu, na przeciwległym końcu od edynburskiego zamku i jest wykorzystywany jako miejsce uroczystości państwowych i oficjalnych przyjęć. Z pałacu wyruszymy na spacer po Royal Mile,  podziwiając ciasne zaułki Starego Miasta. Zatrzymamy się też przy katedrze św. Idziego, która swego czasu stanowiła centrum szkockiej reformacji. Royal Mile, „Królewska Mila’’, łączy dwie królewskie rezydencje: Zamek oraz Pałac Holyroodhouse, który jest oficjalną rezydencją Królowej podczas jej wizyt w Szkocji. Przy Royal Mile znajdziemy też wiele restauracji, kafejek, pubów i sklepików.

OPCJONALNIE: Po południu sugerujemy wizytę w Szkockim Muzeum Narodowym. Wielka Galeria emanuje elegancją ze swymi wiktoriańskimi filarami, spektakularnymi schodami i jasnym, wypełnionym światłem atrium o szklanym dachu. Wyjątkowe eksponaty, od żeliwnej fontanny po nubijski posąg, przyciągają uwagę i przypominają o pozostałych zbiorach muzealnych. To zapierające dech w piersiach tło jest dodatkowo wzbogacone licznymi eksponatami, z których składa się czteropiętrowe Window on the World („Okno na świat”) – największa instalacja muzealna w Wielkiej Brytanii. Alternatywnie proponujemy zakupy w centrum miasta.

OPCJONALNIE: Dziś wieczór proponujemy obejrzenie tradycyjnego spektaklu: wieczór szkocki. Jest to wspaniały sposób na uczczenie naszego ostatniego wieczoru w tym kraju. W czasie trzydaniowej kolacji  usłyszymy brzmienie szkockiej kapeli ludowej oraz posłuchamy „przemowy do haggis” – najsłynniejszej szkockiej potrawy. Będzie też okazja, aby przekonać się osobiście czy szkocki haggis wygrywa smakiem z naszą rodzimą kaszanką. Powrót do hotelu.

8. DZIEŃ: EDYNBURG – WARSZAWA
Po śniadaniu czas wolny. Następnie transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • przelot na trasie: Warszawa – Edynburg – Warszawa (z przesiadką) – linie rejsowe, z bagażem rejestrowanym
  • zakwaterowanie hotelu i zamkach: Principal Hotel w Edynburgu, Glenapp Castle, Inverlochy Castle
  • prywatne transfery z i na lotnisko oraz prywatny transport
  • śniadania w hotelu/zamkach
  • opiekę polskiego przewodnika i kierowcy na całej trasie
  • przeprawę promem z wyspy Skye
  • zwiedzanie: Zamek Edynburski, Dumfries House, AD Rattray + degustacja whisky, Jacobite Cruise, Zamek Blair, Pałac Holyrood
  • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)

 

CENA NIE OBEJMUJE: