Wyprawa realizowana od 4 osób.
Wybierz termin
18 490 DDK
18 490 DDK
* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.
Kiedy najlepiej wyjechać:
Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
1. DZIEŃ:
Spotkanie na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, przelot do Vágar. Przylot na Wyspy Owcze, transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania. Popołudniowa wycieczka objazdowa po północnej części Eysturoy: Runavík (3. co do wielkości miasteczko na archipelagu), jezioro Toftavatn, miejscowość Toftir, Nes oraz park wiatraków. Dojazd do Fjord Cottage. Wieczorna farerska uczta, w tym nauka gotowania tradycyjnej zupy rybnej – specjalność Farerów. Czas wolny.
2. DZIEŃ:
Śniadanie we własnym zakresie.
Przyjazd do malowniczej wioski Gjógv. „Gjógv” w języku farerskim oznacza wąwóz i takiej właśnie formacji geologicznej to miejsce zawdzięcza swoją nazwę. Ogromna szczelina utworzyła we wsi naturalny port, który zobaczymy zarówno z zewnątrz jak i od środka. Przejdziemy się między kolorowymi domkami oraz będziemy mieli okazję podglądać miejscowe owce. Kolejnym punktem wycieczki będzie Slættaratindur, czyli najwyższy szczyt Wysp Owczych – 880 m n.p.m. Czeka nas emocjonujący trekking, w czasie którego będziemy mogli podziwiać majestatyczne krajobrazy. Na szczycie spędzimy ok. 1h, która upłynie nam na zjedzeniu lunchu i upajaniu się widokami. Odwiedzimy również Eiði – dynamicznie rozwijającą się rybacką miejscowością. Oferuje ona również nie lada gratkę dla miłośników piłki nożnej. Miejscowe boisko wielokrotnie umieszczano w rankingach najdziwniej położonych na świecie. Dawny stadion, zlokalizowany między oceanem a jeziorem przez lata służył miejscowej drużynie, zaś aktualnie jest wykorzystywany jako pole namiotowe. Następnie udamy się do wsi Tjørnuvík, z postojem przy 140-metrowym dwukaskadowym wodospadem Fossá. Osada leży na przysłowiowym „końcu świata”. Znajdująca się tam czarna wulkaniczna plaża jest miejscem uwielbianym przez surferów z całego świata. Wycieczkę zakończymy w Saksun – najbardziej bajkowej ze wszystkich farerskich wsi. Magiczna laguna oraz położony w jej pobliżu kościół, niczym magnes przyciągają turystów. Saksun to miejsce robiące niesamowite wrażenie przy każdej pogodzie. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja we własnym zakresie. Czas wolny.
3. DZIEŃ:
Śniadanie we własnym zakresie.
Na początek udamy się do najbardziej historycznej farerskiej osady – Kirkjubøur. Tam odwiedzimy ruiny niedokończonej katedry Św. Magnusa oraz poznamy historię jej powstania. Następnie zajrzymy do najstarszego wciąż zamieszkanego drewnianego domu w Europie, w którym od siedemnastu pokoleń żyją potomkowie jednej rodziny. Udamy się także, do najstarszego wciąż czynnego kościoła protestanckiego na archipelagu. Po spotkaniu z historią pora na morską przygodę w postaci rejsu wokół wyspy Hestur. Zabierze nas tam super szybki wodolot typu RIB, który zapewni nam sporą dawkę wrażeń. Wschodnie wybrzeże Hestur obfituje w jaskinie morskie, iglice abrazyjne oraz kaniony. Na koniec odwiedzimy Tórshavn – przytulną stolicę Wysp Owczych, która choć wygląda niepozornie, kryje wiele pięknych zakątków. Zwiedzimy stare miasto Tinganes, główny deptak, fortecę Skansin oraz stołeczny port. Tórshavn to również idealne miejsce do zakupu pamiątek, w tym farerskich wełnianych swetrów. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Czas wolny.
4. DZIEŃ:
Śniadanie we własnym zakresie.
Pora na bliskie spotkanie z północną częścią archipelagu. Na początek – Klaksvík, czyli drugie co do wielkości miasteczko na Wyspach Owczych i stolica Wysp Północnych. Następnie pojedziemy do najbardziej na północ wysuniętej osady na archipelagu – Viðareiði. Znajdują się tam jedne z najwyższych pionowych klifów na świecie – Enniberg. Oprócz tego z osady roztacza się wspaniały widok na wyspę Fugloy. Powrót do Klaksvíku i 20-minutowa przeprawa promowa na wyspę Kalsoy. Kalsoy to unikalna wyspa, nie tylko ze względu na swój specyficzny kształt (17km długości i tylko 1km szerokości). Po przypłynięciu do portu w Syðradalur, udamy się na północ do wsi Trøllanes. To właśnie tu zaczyna się szlak do latarni Kallurin, która znalazła się na okładce National Geographic Traveller. Okolice Kallurin posłużyły za plan zdjęciowy do 25. części przygód agenta 007 „Nie czas umierać”. Na koniec złożymy wizytę kobiecie foce, której pomnik znajduje się w osadzie Mikladalur. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja we własnym zakresie. Czas wolny.
5. DZIEŃ:
Śniadanie we własnym zakresie.
Przyjazd do miejscowości Sørvágur na wyspie Vágar, skąd niewielki kuter zabierze nas na najbardziej zachodnią wyspę archipelagu – Mykines. Pięć i pół godziny pobytu na wyspie Mykines daje możliwość intensywnej eksploracji wyspy i interakcji z maskonurami. Schronienie przed wiatrem można znaleźć w jednej z dwóch lokalnych kawiarni. Rejs powrotny do Sørvágur ok. godz.17.00. Powrót na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja we własnym zakresie. Czas wolny.
6. DZIEŃ:
Śniadanie we własnym zakresie.
Wyjazd do Gás adalur, wioski z dwunastoma stałymi mieszkańcami, która do 2006 roku była odizolowana. Spacer do wodospadu Múlafossur, którego kaskada wpada wprost do Atlantyku.W drodze powrotnej postój w punkcie widokowym, z którego rozciągają się formacje skalne Tindhólmur i Gáshólmur. Przejazd nad jezioro Sørvágsvatn, gdzie według legendy mieszka nykur – wodny demon, który najczęściej przybiera formę rumaka. Przejście szlakiem wzdłuż brzegów jeziora aż do wodospadu Bøsdalafossur oraz wejście na skarpę niewolników Trælanípę. Czas przejścia: 2h. Poziom trudności: łatwy. Przejazd przez miasteczko Sandavágur. Dla chętnych krótki spacer na Trøllkonufingur – niezwykłą iglicę abrazyjną, według miejscowych legend będącą palcem wiedźmy, którą wschodzące słońce zamieniło w głaz. Stopień trudności: bardzo łatwy. Dojazd na miejsce zakwaterowania. Kolacja we własnym zakresie. Czas wolny.
7. DZIEŃ:
Śniadanie we własnym zakresie.
Transfer na lotnisko – co najmniej 3h przed godziną wylotu, wylot do Warszawy.
UWAGA! Program jest ramowy i może ulec zmianie w skutek warunków atmosferycznych. Ostateczną decyzję o realizacji programu dnia podejmuje pilot po przeanalizowaniu sytuacji meteorologicznej i komunikatów miejscowych służb.
CENA OBEJMUJE:
- zakwaterowanie w domu wakacyjnym lub pensjonacie
- transport na miejscu, w tym bilety promowe
- ubezpieczenie podróżne
- pełną opiekę pilota przez cały czas trwania wycieczki
CENA NIE OBEJMUJE:
- przelotu na Wyspy Owcze
- kosztów wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie
- wyżywienia (nie licząc tradycyjnej farerskiej kolacji)